Pierwsze miejsce dla mnie,

obłudnika!

Łk 11, 42-46

Postępowanie wielu ludzi w dzisiejszych czasach niewiele różni się od postępowania faryzeuszy z przed dwóch tysięcy lat. Dla zagłuszenia sumienia jesteśmy w stanie, tak jak oni, przekazać sporo pieniędzy na działalność charytatywną, ale sami miłosierdziem na co dzień nie grzeszymy. Bo i po co? Przecież daliśmy kasę. I nadto jeszcze chcemy aby wszyscy przed nami się kłaniali.

ndalatando-seminarium
Seminarium Diecezjalne, Ndalatando, Angola

Na pewnym spotkaniu księży, prawie dwadzieścia lat temu, zapytano mnie kim jestem i jak się nazywam. W mniej niż godzinę, powtórzono to pytanie kilkukrotnie w grupie tych samych księży. Za każdym razem odpowiadałem: na imię mam Henryk Ślusarczyk, werbista i pracuję na misjach w Angoli.

Kiedy sytuacja była już dla mnie delikatnie mówiąc niekomfortowa (wszak ileż razy mam powtarzać kim jestem), pewien prałat zapytał mnie: a co ksiądz tam robi na tych misjach? Głośno i na jednym oddechu odpowiedziałem: jestem rektorem w Seminarium Diecezjalnym, przewodniczącym w jednej i wiceprzewodniczącym w innej komisji diecezjalnej, oraz przełożonym dystryktu wschodniego angolańskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego w Angoli. Od tego momentu już nikt nie powtórzył pytania, o to kim jestem i jak się nazywam!

Czy na prawdę nie wystarczy być zwykłym człowiekiem, aby móc być zauważonym przez innych?

Czy musimy się stroić jak fircyk w zalotach, jeździć furami i pachnieć Old Spice’m aby podkreślić to, jak bardzo jesteśmy ważni, i aby inni przed nami się kłaniali?

„Jezus powiedział: Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą.”

Jedna myśl na temat “Pierwsze miejsce dla mnie,

  1. Cieszymy się, że mamy takiego zwykłego Henryka we wspólnocie. Najważniejsze kim jesteśmy w oczach Bożych. Na co dzień idziemy prostą drogą. Niech będzie zwykła i dobra – to wystarczy. Dziękuję za rozważanie

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s