Czyste,

ale puste

Łk 11, 15-26

Penitent: – Nikogo nie zabiłem, nikogo nie okradłem, nikogo nie zgwałciłem, nie obżerałem się, nie paliłem papierosów, nie piłem alkoholu, nie skłamałem, nikogo nie oczerniłem, wypełniłem wszystkie nakazy i przykazania! Więcej grzechów nie pamiętam, proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.

Spowiednik w milczeniu zastanawia się: – czy ten człowiek jest tak czysty jak święci w niebie czy też tak pusty, jak słowa wielu polityków w kampanii przedwyborczej?

ostropest

Święty Łukasz w jedenastym rozdziale Ewangelii przytacza słowa Jezusa na temat złego ducha. Ukazuje jego złość i nienawiść wobec człowieka, który jest stworzony przez Boga. Zły duch w swej przebiegłości wyczekuje na odpowiedni moment, aby człowieka zaatakować i odebrać mu nadzieję, skłaniając do rozpaczy i rezygnacji z życia: „Wtedy idzie i bierze siedmiu innych duchów, złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam. I stan późniejszy owego człowieka staje się gorszy niż poprzedni„.

Warto również zwrócić uwagę na wcześniejsze słowa wypowiedziane przez Jezusa na temat sposobu działania złego ducha i na dziwną postawę człowieka: „A gdy go nie znajduje, mówi: „Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem”. Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym„. Zły duch czeka na sposobność, która sama nie przychodzi lecz jest efektem ludzkiego zaniedbania.

To zaniedbanie polega na zamykaniu naszego serca dla Boga. A kiedy nie ma w nim Boga, jest puste i narażone na agresywny atak złego ducha.

Nie wystarczy nie grzeszyć, ale przede wszystkim trzeba otworzyć swe serce dla Jezusa i razem z Nim czynić dobro pamiętając o Jego bezkompromisowych słowach: „Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie”.

Bądźmy czyści – wolni od grzech i pełni – wypełnieni samym Bogiem!

Wypełniajmy nasze serca Bogiem poprzez modlitwę, uczynki miłosierdzia i post!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s