Boża ekonomia

Ekonomia tego świata

Łk 10, 17-24

pielgrzymka-1981_wc582och.jpg
Pielgrzym, Warszawa-Częstochowa 1981

„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.”

Nie jest tajemnicą, że Jezus przyniósł na ten świat boską ekonomię zbawienia. Bardzo różną od naszej ludzkiej. Podstawę Bożej ekonomii stanowi wszystko to co w oczach świata jest słabe, głupie, chore, bezbronne, niewinne, pełne prostoty i szczerości. Natomiast podstawę ekonomii tego świata tworzą sile armie, wydajne systemy bankowe, sztaby wyszkolonych profesjonalistów w różnych dziedzinach, wszechobecne media i sztuka na uwięzi różnych ideologii.

Człowiek żyjący według Bożej ekonomii dba o wygląd swego serca i o dobry „wizerunek” swej duszy. Ci zanurzeni w ekonomii tego świata nieustannie przejmują się swoim zewnętrznym wyglądem, tym czy te spodnie są w modzie, a suknia posiada odpowiednią metkę (najlepiej jeszcze z widoczną ceną) i wizerunkiem (kim to nie jestem, i jakie posiadam tytuły naukowe i funkcje społeczne).

W ekonomii Bożej ważne jest aby dać jak najwięcej drugiemu człowiekowi, ubogiemu, choremu, bezbronnemu i zepchniętemu na margines życia. W ekonomii tego świata ważne jest aby jak najwięcej zdobyć, zarobić, wybić się jak najwyżej.

Nic więc dziwnego, że Jezus wysławia swego Ojca za objawienie się Bożej miłości „prostaczkom„, czyli tym którzy żyją według Bożej ekonomii zbawienia.

Przed nami kolejny wybór i pytanie, w której ekonomii ulokowaliśmy nasze serce?

Dobry wybór sprawia, że jesteśmy szczęśliwi a nasze życie ma sens. Jednakże pamiętajmy o prawdzie zawartej w słowach świętego Augustyna, który powiedział „Raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s