Pójdę za Tobą!

Pójdź za Mną! Chcę pójść za Tobą!

Łk 9, 57-62

Święty Łukasz w tym fragmencie Ewangelii opisuje bardzo interesującą sytuację. Jezus spotyka na swej drodze trzech ludzi, których ewangelista nie opisuje zbyt szczegółowo nazywając jednego „ktoś” a pozostałych mianem „inny”.

Ten, bardzo krótki, fragment Ewangelii ukazuje również jak wiele treści można przekazać używając niewielu słów. Spójrzmy, trzy akapity, siedem zdań i cała prawda o powołaniu została wyjaśniona.

jezioro góry

Pierwszy, czyli „ktoś”, mówi bardzo konkretnie do Jezusa: „Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz.” A Jezus odpowiada równie konkretnie, że nie ma dokąd pójść, że dla Syna Człowieczego nie ma miejsca gdzie mógłby chociażby skłonić głowę. W ten sposób Jezus ukazuje temu człowiekowi istotę powołania, którego celem nie jest dotarcie do jakiegoś miejsca lecz celem jest Ten za którym mamy iść.

Drugiego człowieka zaprasza sam Jezus mówiąc: „Pójdź za Mną.” On odpowiada Jezusowi, że nie ma problemu. Pójdzie za nim, tylko najpierw musi pochować swojego ojca. Każdy z nas rozumie taką sytuację i w pierwszym odruchu myślimy, że Jezus nie będzie miał z tym żadnego problemu. Ale się mylimy! Zamiast usłyszeć kilka ciepłych słów pocieszenia i zrozumienia dla zaistniałej sytuacji słyszy twarde słowa: „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże.” Zadajemy sobie pytanie: o co chodzi Jezusowi? Czyżby chciał powywracać do góry nogami wszystkie zwyczaje plemienne, rodzinne i religijne? Możemy jednak spojrzeć na słowa Jezusa w inny sposób, interpretując je w tej formie: nie idź na pogrzeb aby włożyć ciało twego ojca do trumny i złożyć w grobie!; nie idź do kościoła na ślub aby sprawić przyjemność młodej parze!; nie idź na chrzest aby dać prezenty!; ale idź tam i głoś Królestwo Boże!!!

Co zaś tyczy się trzeciego człowieka, który wyraził chęć pójścia za Jezusem, pozostawiam do prywatnej medytacji, bo o drugim zbytnio się rozpisałem 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s