Jestem Hiobem

Hiob

Hi 1, 6-22

witraż
Ja jestem chlebem życia

Biblijna historia przedstawiająca losy Hioba i tego wszystkiego co posiadał, to historia bardzo bliska każdemu człowiekowi. Podobnie jak Hiob posiadamy zdrowie, rodzinę i majątek. Ale podobnie jak on również tracimy posiadane dobro. Przez nieostrożnego kierowcę tracimy samochód potrzebny aby dojechać do pracy lub aby dzieci odwieźć do szkoły i przedszkola. Umierają nasi bliscy pozostawiając pustkę w naszych sercach, którą przez długi czas trudno jest czymkolwiek wypełnić. Pojawia się nowotwór, wylew, cukrzyca. Stajemy się uzależnieni od innych. Przychodzi taki moment, że już nie prosimy aby ból zupełnie ustąpił ale żeby był przynajmniej nieco mniejszy.

Cierpienie i taka nie/ludzka bezradność.

W takich chwilach automatycznie szukamy winnego. Tego, przez którego wszelkie zło na nas spadło. Jako misjonarz, część mojego życia spędziłem w Angoli, w Afryce. I tak jak w każdym zakątku świata, również w Angoli ludzie umierali z różnych powodów, chorowali i tracili swoje mienie. Zawsze kiedy tak się działo szukano winnych i zabijano ich lub w najlepszym przypadku zmuszano do zapłacenia dużego odszkodowania. Wychodzono z prostego założenia, że jeżeli coś się stało, to ktoś temu jest winny.

Nie radząc sobie z ogromem cierpienia szukamy winnego, jakby miało nam to pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów. Ale to nie pomaga!

Zastanawiałem się co pomogło Hiobowi przyjąć postawę opisaną w Biblii w następujących słowach: „w tym wszystkim Hiob nie zgrzeszył i nie przypisał Bogu nieprawości.”

Rzeczą pewną jest, że Hiob przyjaźnił się z Bogiem. Dla niego Bóg nie był odświętnym dodatkiem. Był codziennością. Wypełniał całą przestrzeń życiową Hioba. Hiob znał Boga! Dlatego nie obwiniał Go o „nieprawości”, których doświadczył.

A dlaczego my obwiniamy a nawet oskarżamy Boga o czynienie zła wobec nas? A może po prostu Go nie znamy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s