Bezbronne

Niewinne

Mt 18,1-5.10

Dzieci są bezbronne i niewinne. W Ewangelii według świętego Mateusza, Jezus mówi do swoich uczniów: „jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”. Konieczność „odmienienia się” i „stania się” jak dzieci jest niezbędnym warunkiem wejścia do królestwa niebieskiego.

Dlaczego Jezus stawia takie warunki swoim uczniom? Odpowiedź jest bardzo prosta: bo nie ma innej drogi do nieba!

Czym dorosły różni się od dziecka i jak ma się odmienić?

Z wielu różnic można wymienić te najbardziej podstawowe. Dorosły posiada wiedzę, doświadczenie, ma znajomości i przydatne kontakty, wypracowane postawy i gesty. To wszystko i wiele innych zdolności potrafi wykorzystać to dla swego pożytku. To co posiada dorosły jest mu potrzebne aby wybudować dom, prowadzić wojny, zdobywać wysoką pozycję społeczną i zawodową, itd.

I w tym miejscu zaczyna pojawiać się główny problem – człowiek zaczyna ufać sobie samemu bardziej niż Bogu. Powoli nabiera przekonania, że może zrobić wiele, bardzo wiele a nawet wszystko bez Boga. Z czasem, dla takiego człowieka Bóg staje się niepotrzebny, zbędny.

Inaczej jest z tymi którzy nieustannie odmieniają się i stają się jak dzieci.

Są waleczni, mężni, bezkompromisowi, gotowi na wszystko – nawet na śmierć. Tacy są święci. Maksymilian Kolbe oddał swoje życie za drugiego człowieka. Umierał w wielkich męczarniach. Wyznawcy Jezusa Chrystusa od wieków po dzień dzisiejszy odważnie wyznają przed światem, że właśnie On jest ich Panem i Bogiem. Nie dają się skorumpować prezentami, nie wstydzą się różańca w dłoni, stanowczo bronią życia każdego człowieka, przebaczeniem odpowiadają na oszczerstwa. Nie ufają swojej sile, wiedzy i doświadczeniu!

Są jak bezbronne dzieci, gdyż ich nadludzka siła dzięki której odważnie głoszą Chrystusową Ewangelię pochodzi od Boga. Ta Boża siła ich odmienia i sprawia, że wchodzą do królestwa niebieskiego.

2014-09-02 10.36.26
Anioł z Franciszkiem, Hiacyntą i Łucją, Fatima

Zaufajmy Bogu, On jest naszą twierdzą warowną i naszym schronieniem. On jest naszą siłą i mocą.

Aniele Boży Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój …

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s