Co jest ważne

Najważniejsze

Mk 9, 1-50

seminarium svd
Kaplica Seminaryjna Luanda

Dynamika Ewangelii według świętego Marka jest imponująca. Jej dobrym przykładem jest dziewiąty rozdział. I nie chodzi tutaj, jak w filmie akcji, o dużą ilość specjalnych efektów, ale o intensywność poznawania Jezusa Chrystusa i o zderzenie się z radykalnymi wymaganiami które stawia swoim uczniom.

W pierwszej części tego rozdziału Jezus ukazuje się w chwale na Górze Przemienienia i uczniowie słyszą głos samego Boga: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!” Od Jezusa dowiadują się że On powstanie z martwych, ale wcześniej wiele wycierpi i będzie wzgardzony.

Następnie są świadkami cudu – uzdrowienia. Przy okazji tego cudu Jezus zwraca im uwagę na trzy istotne elementy życia chrześcijańskiego: wiarę – „wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy”, modlitwę i post – „ten rodzaj (red. złego ducha) można wyrzucić tylko modlitwą i postem”.

Po dokonaniu uzdrowienia, uczniowie wraz z Jezusem przemierzają Galileę. Jezus zarezerwował  ten czas tylko dla nich, aby po raz kolejny przekazać im prawdę o swoim cierpieniu, odrzuceniu i o zmartwychwstaniu.

W dziewiątym rozdziale Jezus mówi jeszcze o postawie służenia innym – „jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” i o radykalnej walce ze złem – „jeśli zatem Twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; …

Jak widzimy, w tej części Ewangelii Jezus ukazuje swoim uczniom najważniejsze elementy Bożego planu zbawienia ludzi!!!

A oni się przejmują i sprzeczają kto z nich jest największy, najważniejszy, kto komu ma buty czyścić, kto komu ma pierwszy powiedzieć dzień dobry, i kto ma zająć pierwsze miejsce przy stole?!

A dla Ciebie siostro i bracie, co jest ważne, co jest najważniejsze w twoim życiu?

Nie przegap zbawienia, troszcząc się zbytnio o swoją karierę i walcząc o „stołek”!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s